IWCIA 2014

Committees

General Chair

Josef Šlapal (Brno University of Technology, Czech Republic)

Program and Publication Chair

Reneta Barneva (SUNY Fredonia, USA)

Steering Committee

Valentin E. Brimkov (SUNY Buffalo State College, USA)
Gabor Herman (CUNY Graduate Center, USA)
Kostadin Koroutchev (Universidad Autonoma de Madrid, Spain)
Petra Wiederhold (CINVESTAV-IPN, Mexico)

Program Committee

  1. Akihiro Sugimoto (National Institute of Informatics, Japan)
  2. Akira Asano (Kansai University, Japan)
  3. Akira Nakamura (Hiroshima University, Japan)
  4. Alberto Soria (CINVESTAV-DCA, Mexico)
  5. Angel Sappa (Computer Vision Center, Spain)
  6. Arun Ross (West Virginia University, USA)
  7. Atsushi Imiya (Chiba University, Japan)
  8. Benedek Nagy (University of Debrecen, Hungary)
  9. Bhargab B. Bhattacharya (Indian Statistical Institute, India)
  10. Eduardo Destefanis (Universidad Tecnologica Nacional Regional Cordoba, Argentina)
  11. George Bebis (University of Nevada at Reno, USA)
  12. Guillaume Damiand (CNRS / Université Lyon, France)
  13. Hemerson Pistori (Dom Bosco Catholic University, Brazil)
  14. Henrik Schulz (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Germany)
  15. Hongbing Lu (Fourth Military Medical University, China)
  16. Chiou-Shann Fuh (CSIE National Taiwan University, Taiwan)
  17. Ioannis Pitas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
  18. Jean-Marc Chassery (University of Grenoble, France)
  19. Jinhui Xu (SUNY University at Buffalo, USA)
  20. Joakim Lindblad (University of Novi Sad, Serbia)
  21. Joao Manuel R. S. Tavares (University of Porto, Portugal)
  22. K. G. Subramanian (Universiti Sains Malaysia, Malaysia) -signed
  23. Kalman Palagyi (University of Szeged, Hungary)
  24. Konrad Polthier (Freie Universitaet Berlin, Germany)
  25. Marco Cristani (University of Verona, Italy)
  26. Maria Jose Jimenez (University of Seville, Spain)
  27. Md. Atiqur Rahman Ahad (University of Dhaka, Bangladesh)
  28. Mohamed Tajine (University of Strasbourg, France)
  29. Nikolay Metodiev Sirakov (Texas A&M University Commerce, USA)
  30. Pavel Matula (Center for Biomedical Image Analysis, Faculty of Informatics, Masaryk University, Czech Republic)
  31. Pavel Zemčík (Brno University of Technology, Czech Republic)
  32. Peter Balazs (University of Szeged, Hubgary)
  33. Peter Veelaert (Ghent University, Belgium)
  34. Petr Matula (Faculty of Informatics, Masaryk University, Czech Republic)
  35. Petra Perner (Inst.Comp.Vision and Appl.Comp.Sciences, Germany)
  36. Ramakrishna Kakarala (NTU, Singapore)
  37. Rani Siromoney (Madras Christian College, India)
  38. Reneta Barneva (SUNY Fredonia, USA)
  39. Richard Zanibbi (Rochester Inst. of Technology, USA)
  40. Rocío González Díaz (University of Seville, Spain)
  41. Walter G. Kropatsch (Vienna University of Technology, Austria)
  42. Xavier Roca Marva (UAB, Spain)
  43. Yasushi Yagi (Osaka University, Japan)
  44. Young Woon Woo (Dong-Eui University, Republic of Korea)

    1. Organizing committee

      Dalibor Martišek (Brno University of Technology, Czech Republic)
      Hana Druckmüllerová (Brno University of Technology, Czech Republic)
      Jan Pavlík (Brno University of Technology, Czech Republic)
      Jana Hoderová (Brno University of Technology, Czech Republic)
      Michael Szocki (SUNY Fredonia, USA)
      Miloslav Druckmüller (Brno University of Technology, Czech Republic)
      Pavel Štarha (Brno University of Technology, Czech Republic)
      Pavla Sehnalová (Brno University of Technology, Czech Republic)
      Pavlína Zrůstová (Brno University of Technology, Czech Republic)